Okunması Gereken Kitaplar

Hepimizin hayatını değiştiren bir kitap vardır. Bize ilham veren, bakış açımızı değiştiren yazarların ve kitaplarının sayısı elbette çok fazla. Bu listede çoğu kitapseverin çoktan okumuş olabileceği, ama bir şekilde gözden kaçtıysa da mutlaka okuması gerektiğini düşündüğümüz sekiz baş yapıtı bulabilirsiniz.

1. Kürk Mantolu Madonna- Sabahattin Ali

Basıldığı günden bu yana 1 milyondan fazla satan ve Türk edebiyatının en başarılı eserleri arasında sayılan Kürk Mantolu Madonna, büyük bir savaşın buhranında savrulan bir milletin derinliklerinde ortaya çıkan değişim çatlağının gölgesinde yaşanan, benzeri bulunmayan hüzünlü bir aşk hikâyesini anlatır. Bunu yaparken, kişiliklerine getirdiği çarpıcı ve derinlikli psikolojik çizimlerle dikkat çeker. Kendini bu hayatta yalnız kabul eden bir adamın sergide gördüğü bir portreyle başlayan bu aşk, tutkulu bir arayışa dönüşerek kahramanın hayatında silinmez bir iz bırakacaktır.

2. Küçük Prens- Antoine de Saint-Exuper

Ünlü Fransız romancı Antoine de Saint-Exupery’nin dünyanın her yanından milyonlarca okurun başucu kitabı haline gelen romanıdır. “Büyümek” olgusunun gezegenindeki çiçeğiyle pek anlaşamadığı için biraz uzaklaşmaya karar veren ve bu sırada, Dünya’ya da uğrayan Küçük Prens`in hikayesinin üzerinden anlatıldığı kitapta, prensin bu yolculuğundaki maceralarını, Sahra Çölü’nde karşılaştığı bir pilotun ağzından öğreniriz. 

3. İnsan Ne İle Yaşar- Lev Tolstoy

Tolstoy’un insanın iç serüvenini incelediği kitap dört öyküden oluşuyor: İnsan Ne İle Yaşar’ da üç soruya cevap arıyor.İnsana yön veren şey nedir?İnsana ne verilmemiştir?İnsan ne ile yaşar?Surat’daki Kahvehane’de ise her millet ve dinden insanın Allah’ı ve evreni anlamaya çalışmalarına tanıklık ediyor.İnsana Ne Kadar Toprak Lazım’da hırsın ve açgözlülüğün sonunu, nereye kadar gidebileceğini gösterirken,Üç Soru’da ise yaşadığımız anın değerini gösteriyor bize.Kitabı bitirdiğinizde ise şunu kendinize sormadan edemiyorsunuz: “Bugün değişen ne var?”

4. Beyaz Zambaklar Ülkesinde- Grigoriy Petrov

Beyaz Zambaklar Ülkesinde, bataklıklardan, göllerden, granit taşlarından oluşan Finlandiya ülkesinin nasıl kalkındığının, “zambaklar ülkesi”ne nasıl dönüştüğünün hikâyesidir. Finlandiya’nın, bir avuç insanın çabasıyla ve azmiyle nasıl küllerinden doğduğunu anlatır.
Mustafa Kemal Atatürk’ün, tüm öğrencilere tavsiye edilmesini ve özellikle askeri okullarda zorunlu olarak okutulmasını istediği bu kitap, herkes için bir başucu eseri niteliğindedir.

5. Üç Silahşorlar– Alexandre Dumas

Genç D’Artagnan kralın muhafızlarından biri yani bir silahşor olabilmek için Paris’e doğru yola çıkar. Daha Paris’e varmadan başını derde sokan D’Artagnan üç silahşorları da kızdırmayı başarır. Athos, Porthos ve Aramis’i sırayla düelloya davet eden genç adamın şansı kralın en büyük düşmanı kardinalin adamlarının onlara saldırmasıyla değişir. Üç silahşorlarla birlikte dövüşen D’Artagnan artık onlardan biri olur. Ama sırada zorlu bir görevleri vardır: Kardinalin kraliçe için hazırladığı komployu bozmak!

Üç Silahşorlar ’a zorlu görevlerinde eşlik ederken cesaretin, dürüstlüğün, dostluğun önemini anlayacaksınız ve siz de onlarla birlikte söyleyeceksiniz: “Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için”…

6. Dönüşüm – Franz Kafka

İlk kez 1915’te Die Weissen Blaetter adlı aylık dergide yayımlanan Dönüşüm, Kafka’nın en uzun ve en tanınmış öyküsüdür. Yayımlanmasının üzerinden nerdeyse bir asır geçmesine rağmen hâlâ tüm dünyada en çok okunan kitaplar arasındadır. Kumaş pazarlamacısı olan Gregor Samsa’nın uykusundan kocaman bir böceğe dönüşerek uyanmasıyla başlayan öykü, giderek gerçeklikle kurmacanın sınırlarını zorlayan müthiş bir anlatıma dönüşür. 

7. Gurur ve Önyargı- Jane Austen

Evlilik çağında beş genç kız… Evlenmekten başka çaresi olmayan kızlar günlerini nakış yaparak, dans ederek, aşkın hangi görkemli malikânede yaşadığını bulmak için kara kara düşünerek geçirmektedirler. Görücü usulü artık tarihe karışmış, her şey biraz daha zorlaşmıştır. Darcy ve Elizabeth’in muratlarına ermek için Gurur’u ve Önyargı’yı bir kenara bırakmalarının zamanı gelmiştir.

8. Genç Werther’in Acıları- Johann Wolfgang von Goethe 

Evrensel boyutlara ulaşmış ünüyle bugün dünya edebiyatının en büyük yazarlarından biri sayılan Goethe, henüz yirmi beş yaşındayken yazdığı Genç Werther’in Acıları’nda, kısa bir süre önce Charlotte adlı genç bir kadınla yaşadığı mutsuz ilişkiden yola çıkmıştı. Edebiyat dünyasına, karşılıksız aşkıyla intihara sürüklenen “Romantik kahraman”ı armağan eden bu büyüleyici mektup-roman, şiirselliği ve yaşama tutkulu bakışıyla okuyucuları mıknatıs gibi kendine çekmişti. Almanya’da bütün gençliği etkisi altına alan romanın, birçok intihara neden olduğu, Werther’in giydiği mavi frak, sarı yelek ve çizmelerin döneminde moda yarattığı, Napoléon’un bile kitabı sürekli yanında taşıdığı söylenir.

Son derece duyarlı ve tutkulu bir genç ressam olan Werther’in, düşsel dostu Wilhelm’e yazdığı mektuplardan oluşan Genç Werther’in Acıları, edebiyatta akılcılığın yerini alan duygusallığın bir başyapıtıdır.

Diğer Yazılar

İz Bırakan Kitapların Birbirinden Etkileyici Giriş Cümleleri

18/11/2019

Her kitap yeni bir dünya ve her yeni dünyada bizi bekleyen binlerce cümle var. Bizim birkaç saniyede okuyup geçtiğimiz her bir cümle için yazarlar kim bilir kaç kez düşünüyorlar ve kim bilir kaçıncı denemeden sonra […]

Sabah İşe Giderken Dinleyebileceğiniz Güne Gülümseterek Başlatacak 10 Sesli Kitap Önerisi

18/11/2019

İş, okul, sınavlar, sunumlar derken hayat her zaman pek de kolay olmuyor. Yorgunluklar ve düşük motivasyon kimi zaman yakamızı bir türlü bırakmıyor. Böyle zamanlarda güne iyi bir başlangıç yapmanın bir anda her şeyi değiştirebileceğini biliyor […]

Yepyeni ve Bambaşka Seslenen Kitap’tan Merhaba!

18/11/2019

Seslenen Kitap olarak sesli kitaptan teknolojiye, podcast’ten dizi ve filme kadar keşfedilmeye değer her şeye dair bilgilendirici, eğlendirici, düşündürücü yazılarımız ile sizlerle birlikteyiz. Seslenen Kitap’ın, Storytel ile birleşmesinin ardından faaliyetini durdurduğu websitesi seslenenkitap.com, Kasım 2019 tarihi […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir