Okunması Gereken Kitaplar

Hepimizin hayatını değiştiren bir kitap vardır. Bize ilham veren, bakış açımızı değiştiren yazarların ve kitaplarının sayısı elbette çok fazla. Bu listede çoğu kitapseverin çoktan okumuş olabileceği, ama bir şekilde gözden kaçtıysa da mutlaka okuması gerektiğini düşündüğümüz sekiz baş yapıtı bulabilirsiniz.

1. Kürk Mantolu Madonna- Sabahattin Ali

Basıldığı günden bu yana 1 milyondan fazla satan ve Türk edebiyatının en başarılı eserleri arasında sayılan Kürk Mantolu Madonna, büyük bir savaşın buhranında savrulan bir milletin derinliklerinde ortaya çıkan değişim çatlağının gölgesinde yaşanan, benzeri bulunmayan hüzünlü bir aşk hikâyesini anlatır. Bunu yaparken, kişiliklerine getirdiği çarpıcı ve derinlikli psikolojik çizimlerle dikkat çeker. Kendini bu hayatta yalnız kabul eden bir adamın sergide gördüğü bir portreyle başlayan bu aşk, tutkulu bir arayışa dönüşerek kahramanın hayatında silinmez bir iz bırakacaktır.

2. Küçük Prens- Antoine de Saint-Exuper

Ünlü Fransız romancı Antoine de Saint-Exupery’nin dünyanın her yanından milyonlarca okurun başucu kitabı haline gelen romanıdır. “Büyümek” olgusunun gezegenindeki çiçeğiyle pek anlaşamadığı için biraz uzaklaşmaya karar veren ve bu sırada, Dünya’ya da uğrayan Küçük Prens`in hikayesinin üzerinden anlatıldığı kitapta, prensin bu yolculuğundaki maceralarını, Sahra Çölü’nde karşılaştığı bir pilotun ağzından öğreniriz. 

3. Yüz Yıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez

Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez’in 1967’de yazdığı bu romanı 1982 yılında ona Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandırmıştır. “Büyülü gerçeklik” akımının en çarpıcı örneklerinden biri olarak kabul edilen Yüz Yıllık Yalnızlık, yazarın, doğup büyüdüğü evde anlatılan, çoğu hayal-gerçek düzleminde el ele giden birçok hikâyeden etkilenerek, orada yaşadıklarını, kalabalık bir ailede büyümenin de vermiş olduğu avantajla Latin Amerika kültürü ile yoğurup aktardığı bir eserdir. 

4. 1984 – George Orwell

George Orwell tarafından 1948 yılında yazılan, zekice kurgulanmış, politik anlamda devrim niteliği taşıyan kitaptır. 1984 yılında geçmesine rağmen, günümüzü ve geleceği simgeleyen, yazıldığı dönemin çok ötesinde olan bu roman, güncelliğini hiç bir zaman yitirmeyecek gibi gözüküyor. 

5. Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan John Steinbeck’in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserlerinden biri olan roman, modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer almaktadır. Kitapta, birbirine zıt karakterdeki iki, mevsimlik tarım işçisi olan, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kurmalarının hikayesi anlatılır. Steinbeck, dostluk ve dayanışma duygusunun önemli bir yer tuttuğu bu romanında, insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder.

6. Dönüşüm – Franz Kafka

İlk kez 1915’te Die Weissen Blaetter adlı aylık dergide yayımlanan Dönüşüm, Kafka’nın en uzun ve en tanınmış öyküsüdür. Yayımlanmasının üzerinden nerdeyse bir asır geçmesine rağmen hâlâ tüm dünyada en çok okunan kitaplar arasındadır. Kumaş pazarlamacısı olan Gregor Samsa’nın uykusundan kocaman bir böceğe dönüşerek uyanmasıyla başlayan öykü, giderek gerçeklikle kurmacanın sınırlarını zorlayan müthiş bir anlatıma dönüşür. 

7. Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini 

Uçurtma Avcısı, yayımlandığı 2003 yılında, uluslararası bir üne kavuşan, çoksatar listesine girmiş ve 8 milyonu aşkın kişi tarafından okunmuştur. Sovyetler işgali sırasında yaşanan bir arkadaşlık, ihanet ve sadakat hikayesinin anlatıldığı roman, dönüp dönüp baştan okuyacağınız gerçek bir dostluğun hikayesidir. 

8. Yabancı Albert Camus 

1942’de yayımlanan Yabancı, romancı, Albert Camus’nun, ilk ve en çok ses getiren yapıtıdır. Kitapta, işlediği bir suçtan çok, gerçek duygularını dile getirdiği ve toplumun istediği kalıba girmeyi reddettiği için dışlanan bir “yabancı” aracılığıyla, XX. yüzyıl insanının içine düştüğü yabancılaşma anlatılır.

Diğer Yazılar

İz Bırakan Kitapların Birbirinden Etkileyici Giriş Cümleleri

18/11/2019

Her kitap yeni bir dünya ve her yeni dünyada bizi bekleyen binlerce cümle var. Bizim birkaç saniyede okuyup geçtiğimiz her bir cümle için yazarlar kim bilir kaç kez düşünüyorlar ve kim bilir kaçıncı denemeden sonra […]

Sabah İşe Giderken Dinleyebileceğiniz Güne Gülümseterek Başlatacak 10 Sesli Kitap Önerisi

18/11/2019

İş, okul, sınavlar, sunumlar derken hayat her zaman pek de kolay olmuyor. Yorgunluklar ve düşük motivasyon kimi zaman yakamızı bir türlü bırakmıyor. Böyle zamanlarda güne iyi bir başlangıç yapmanın bir anda her şeyi değiştirebileceğini biliyor […]

Yepyeni ve Bambaşka Seslenen Kitap’tan Merhaba!

18/11/2019

Seslenen Kitap olarak sesli kitaptan teknolojiye, podcast’ten dizi ve filme kadar keşfedilmeye değer her şeye dair bilgilendirici, eğlendirici, düşündürücü yazılarımız ile sizlerle birlikteyiz. Seslenen Kitap’ın, Storytel ile birleşmesinin ardından faaliyetini durdurduğu websitesi seslenenkitap.com, Kasım 2019 tarihi […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir