Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı

“Büyük Güç Büyük Sorumluluklar Getirir.” Doğru. Ama bu sözün daha iyi bir akış açısı var, ve gerçekten derin bir bakış açısı. Tek yapmanız gereken sözlerin yerini değiştirmek: “Büyük sorumluluklar büyük güç getirir.” “Her şeyi iyi tarafından görmek” gibi bir şey iyi gibi görünse de, gerçek şu ki hayat bazen berbattır ve yapabileceğiniz en sağlıklı şey de bunu kabul etmektir. Negatif duyguları inkâr etmek daha derin ve daha uzun ömürlü negatif duygulara ve duygusal bozukluğa neden olur. Sürekli pozitif olmak hayatın sorunları için geçerli bir çözüm değil, bir inkâr biçimidir. Doğru değerleri seçerseniz, bu sorunlar size zindelik, kuvvet ve şevk verir. Dedemin zamanına dönersek, kendini çok kötü hissettiğinde şöyle düşünürdü, “Bugün berbat bir günümdeyim. Ama n’apalım hayat böyle, ben samanları havalandırmaya devam etmeliyim.” Ama ya şimdi? Şimdi beş dakikalığına bile kendinizi çok kötü hissetseniz son derece mutlu ve harika hayatları varmış gibi sunan insanların 350 fotoğrafıyla bombardıman ediliyorsunuz, bu durumda hatanın sizde olduğunu hissetmemeniz imkânsız kuşkusuz. Değmeyecek şeyleri kafaya takmamak çok önemlidir. Dünyayı kurtaracak olan şey budur. Dünyanın bazen berbat olduğunu ama bunun da doğal olduğunu kabul ederek yaşamak gerek. Çünkü her zaman böyleydi ve her zaman da böyle olacak. Sosyal medyada her gün milyonlarca kere paylaşılan “Nasıl Mutlu Olunur” tarzı saçmalıklarda yanlış olan ve kimsenin fark etmediği şey şudur: Daha pozitif bir deneyimi arzu etmenin kendisi negatif bir deneyimdir. Ve de tam tersine, insanın negatif deneyimini kabul etmesinin kendisi pozitif bir deneyimdir. Pokerde elinde korkunç kağıtlar olan biri çok güzel eli olan birini yenebilir. Elbette eli güzel olanın kazanma ihtimali daha büyüktür, ama sonunda kazanan her oyuncunun oyun süresinde yaptığı seçimlerle belirlenir. Hayatı da aynı şekilde görüyorum. Hepimize dağıtılmış bir el var. Bazılarının eli daha iyi. Sadece kağıtlara bakarak berbat durumda olduğumuzu söylemek kolaysa da, gerçek oyun o kağıtlarla yapacağımız seçimlere, almaya karar verdiğimiz risklere ve birlikte yaşamayı seçtiğimiz sonuçlara bağlıdır. İçinde bulundukları duruma göre sürekli en iyi seçimleri yapanlar tıpkı pokerde olduğu gibi hayatta da öne çıkarlar ve illa da eline en iyi kağıtlar gelmiş olmaları gerekmez.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı Dinle

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
İBRAHİM SELİM
Yayınevi
Butik
Süre
5Saat 52Dak

Bu kitabı dinlemek ister misin?

Storytel'de tüm kitapları ilk 14 gün ücretsiz dinle.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı Konusu

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Amerikalı bir blog yazarı olan Mark Manson’ın, blog yazılarından derlenerek hazırlanan ve ilk baskısı 2016 yılında piyasaya sürülen bir kişisel gelişim kitabı. Blogundaki takipçi sayısı iki milyonu geçen yazarın basit bir gerçeklik, esprili bir üslup ve gündelik hayattan örneklerle verdiği kişisel tavsiyeler yayımlandıktan sonra da oldukça fazla ilgi görerek New York Times çok satanlar listesinde uzun süre yerini korudu, birçok dile çevrildi ve 6 milyondan fazla sattı.

Kitap hakkındaki genel görüş; çağımızın başarı ve mutluluk odaklı olma hastalığına karşıt olarak, gerçekleri insanın yüzüne bir tokat gibi çarpıyor olması.

Kitabın adı sizi yanıltmasın. Zira Manson’ın vermek istediği asıl mesaj hiçbir şeyi kafaya takmamak değil, kafaya takacağımız şeyleri seçebileceğimiz gerçeği. Yazara göre başarıya ve mutluluğa ulaşmanın yolu sürekli savaşmaktan değil, savaşacağımız şeyleri doğru seçebilmekten ve savaşmayı ne zaman bırakmamız gerektiğini bilmekten geçiyor. Çünkü bazı durumlarda kazanmak savaşla elde edilmiş bir zafer değil, savaşmaktan vazgeçip acı gerçeklere uyum göstererek elde edilen yeni bir olgunluk seviyesidir. 

Manson’u diğer birçok kişisel gelişim kitabı yazarından ayıran en büyük özelliklerden biri de anti-Polyannacı duruşudur. Yazara göre sürekli mutlu olmaya ya da mutlu görünmeye ihtiyacımız yok. Çünkü doğal olan mutsuzlukları görmezden gelerek sürekli mutluluğa ulaşma çabası değildir. Hayal kırıklıkları, ıstıraplar, başarısızlıklar hayatın gerçekleridir ve doğal olan bunları yok saymak değil, bize neden ve nasıl etki ettiklerini keşfederek yolumuza devam etmemizdir.

Manson düşüncelerini ünlü yazar, psikolog, felsefecilerin görüşleri ve yer yer de akademik araştırmalarla destekliyor. Ona göre yıllar boyunca kişisel gelişimin anahtarı olarak insanlara pompalanan pozitif düşünce gerekliliği tamamen safsata. Zira yazar, pozitife ulaşmanın yolunun negatifi kucaklamaktan, insanın sınırlarını kavraması ve kabullenmesinden, var olan enerjisini en verimli şekilde kullanmasından geçtiğini savunuyor.

9 bölümden oluşan kitabın ana başlıkları şöyle:

1. Bölüm: Çabalama

2. Bölüm: Mutluluk Bir Sorundur

3. Bölüm: Özel Değilsiniz

4. Bölüm: Istırap Çekmenin Değeri

5. Bölüm: Seçim Sizindir

6. Bölüm: Her Konuda Yanılırsınız (Ben de Yanılırım)

7. Bölüm: Başarısızlık İlerlemektir

8. Bölüm: Hayır Demenin Önemi

9. Bölüm: ...Ve Ölürsünüz

Devamını Oku

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
İBRAHİM SELİM
Yayınevi
Butik
Süre
5Saat 52Dak

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı Alıntıları

"Bütün dünya size karşıymış gibi hissediyorsanız, muhtemelen size karşı olan kendinizden başkası yoktur."
"İroniktir ama, pozitife, daha iyi olana, en iyiye olan bu takıntı bize sadece durmadan ne olmadığımızı, neye sahip olmadığımızı, ne olabilecekken olmayı başaramadığımızı hatırlatır."
"Kendine güven duyan biri kendine güven duyduğunu kanıtlama ihtiyacı hissetmez."
"Daha iyi bir yaşamın anahtarı daha fazlasına sahip olmaya çabalamak değildir; daha aza önem vermektir, gerçekten doğru ve o anda önemli olana aldırmaktır."

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir