Kitleleri Peşine Sürükleyen 10 Kişisel Gelişim Kitabı

Kişisel gelişim kitapları, özellikle son on yıldır hiç olmadıkları kadar popüler bir hâle geldiler. Öyle ki, artık en çok satan kitaplar listelerine baktığınızda ilk on sıranın neredeyse tamamını kişisel gelişim kitapları oluşturuyor. Durum böyle olunca da piyasadaki kişisel gelişim kitabı sayısı her geçen gün artıyor ve dolayısıyla iyisini kötüsünden ayırmak zorlaşıyor. Her ne kadar edebiyat okurları tarafından hâlâ mesafeyle yaklaşılan bir tür olsa da, bazı kişisel gelişim kitapları, okuyucularına farklı bakış açıları kazandırabiliyor. Bu yazımızda hayatınızı gerçekten olumlu yönde etkileyeceğini düşündüğümüz 15 kişisel gelişim kitabını derledik.

1. Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı – Mark Manson

Geçtiğimiz yıllarda blog yazılarıyla büyük bir takipçi kitlesi oluşan Mark Manson’ın 2017’de yazdığı ikinci kitabı “Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı” bugüne kadar gördüğümüz birçok kişisel gelişim kitabından farklı bir bakış açısı sunuyor. “Her şeye karşı pozitif yaklaşın” tutumunun gerçek hayatta karşılığı olmadığını belirten Manson, bunun yerine bizi fazla ilgilendirmeyen şeyler hakkında boşuna beynimizi yormamamızı harika örneklerle tavsiye ediyor. 

2. Akıldışı Ama Öngörülebilir – Dan Ariely

Basıldığı 2011 yılında uzun süre New York Times ve Wall Street Journal gibi prestijli gazetelerin en çok satanlar listelerinde kalmayı başaran Akıldışı Ama Öngörülebilir, insanların karar verme mekanizmaları üzerine yoğunlaşıyor ve okuyucusunu kendisiyle acımasız bir şekilde yüzleştiriyor. Davranışsal ekonominin de popülerleşmesini sağlayan kitap, bahsettiği konular bakımından her ne kadar hayli ciddi olsa da oldukça akıcı ve anlaşılır bir dile sahip. 

3. Beyin Oyunları – Tamer Demirdelen

Tam adı “Algıda, İknada, İletişimde Beyin Oyunları” olan Tamer Demirdelen imzalı kitap, algı yönetimine dair çok değerli bilgileri olabilecek en basit hâliyle okuyucusuna sunuyor. Her an farklı bir şeyin etkisi altında kalmaya açık algılarımızı tehditlere karşı daha güçlü hâle getirmenin yollarını sunan kitap, aynı zamanda hayat kurtaracak iletişim dersleri de veriyor. 

4. The Power of Positive Thinking – Norman Vincent Peale

Dr. N orman Vincent Peale’in dünya çapında 5 milyondan fazla kopya satan kitabı The Power of Positive Thinking (Pozitif Düşüncenin Gücü) sadece hayata bakış açımızı değiştirerek ne kadar büyük farklar yaratabileceğimizi anlatan derslerle dolu. “Önce kendine iyi davran” mottosuyla ilerleyen kitapta, olumsuz düşünceleri geride bırakmak için oldukça iyi taktikler bulunuyor.

5. Hayat Sana Ne Anlatıyor

Yoga eğitmenliği konusunda kendisini en iyi şekilde ispatlamış olan Çetin Çetintaş’ın Ağustos 2019’da okuyucuyla buluşan kitabı “Hayat Sana Ne Anlatıyor”, duygularımızı daha iyi deneyimleyebilmemiz için bir rehber niteliği taşıyor. İnsan duygularını doğadaki elementler üzerinden yorumlayan kitap, bakış açısını değiştirmek ve kendisini doğayla bütün hissetmek isteyenlerin favorileri arasında.

6. Uyumsuzlar – Şafak Altun

Gazeteci ve araştırmacı Şafak Altun’un 2019’da piyasaya çıkan kitabı “Uyumsuzlar”, dışarıdaki dünyaya kıyasla kendilerinde pek ortak nokta bulamayanlara aslında bunun bir sorun değil, üstüne gidilmesi gereken bir güç olduğunu anlatıyor. “Dünyayı uyumsuzlar kurtaracak” sloganı etrafında gezinen kitap, bugün hayranlıkla andığımız isimlerin aslında ne kadar “uyumsuz” kişiler olduklarını eğlenceli bir dille anlatıyor.

7. Her Şey B*ktan – Mark Manson

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı’yla 2017 yılında elde ettiği başarının ardından “Her Şey B*ktan”ı kaleme alan Mark Manson, bu sefer umut kavramı üzerine yoğunlaşıyor. Önceki kitabındaki fikirlerin üstüne yeni felsefi sorular koyan Manson, mutlu olmak için anlamsızca çabalamak yerine daha iyi bir insan olma fikrini ne sürüyor.

8. Senin Hakkında Yedi Şey Düşündüm – Berrak Yurdakul

Her geçen yıl farkındalığınızın düştüğünü ve artık bir şeyleri değiştirmenin zamanının geldiğini düşünüyorsanız, Berrak Yurdakul’un Senin Hakkında Yedi Şey Düşündüm başlıklı kitabı birkaç günlüğüne yeni en iyi arkadaşınız olabilir. Kitap, masalsı bir hikaye üzerinden okuyucularını ruhsal bir yolculuğa çıkarmayı hedefliyor ve bunu büyük ölçüde de başarıyor. Beyninizi dinlendirmek için gerçekten işe yarayan öğretiler barındıran Senin Hakkında Yedi Şey Düşündüm, hayat kalitenizi yükseltmeye aday.

9. Mutlu Beyin – Loretta Graziano Breuning

California State Üniversitesi öğretim görevlisi Lorette Graziano Breuning, mutluluk kavramını tamamen bilimsel temellere dayandırdığı kitabı “Mutlu Beyin”de bizi mutlu eden hormonlar Serotonin, dopamin, oksitosin ve endorfinin çalışma prensiplerini herkesin anlayabileceği basitlikte anlatıyor. Aynı zamanda 45 günlük bir dönüşüm programı barındıran kitap, beyin kimyanızı kalıcı olarak değiştirmeyi vaat ediyor.

10. Yaratıcı Özgüven – David Kelley, Tom Kelley

Hepimizin belli başlı konularda yaratıcı olduğumuz yanlarımız var, ancak modern hayatın stresi içinde her gün yaratıcılığımıza olan güvenimiz biraz daha azalıyor. David ve Tom Kelley, tam da böyle düşünenleri yeniden yaratıcı yönlerini keşfetmeye davet ediyor. Özgün fikirlerinizi serbest bırakmanızı sağlayan “Yaratıcı Özgüven” kişisel gelişim alanında popüler birçok ismin de övgülerle bahsettikleri bir eser.

Diğer Yazılar

İz Bırakan Kitapların Birbirinden Etkileyici Giriş Cümleleri

18/11/2019

Her kitap yeni bir dünya ve her yeni dünyada bizi bekleyen binlerce cümle var. Bizim birkaç saniyede okuyup geçtiğimiz her bir cümle için yazarlar kim bilir kaç kez düşünüyorlar ve kim bilir kaçıncı denemeden sonra […]

Sabah İşe Giderken Dinleyebileceğiniz Güne Gülümseterek Başlatacak 10 Sesli Kitap Önerisi

18/11/2019

İş, okul, sınavlar, sunumlar derken hayat her zaman pek de kolay olmuyor. Yorgunluklar ve düşük motivasyon kimi zaman yakamızı bir türlü bırakmıyor. Böyle zamanlarda güne iyi bir başlangıç yapmanın bir anda her şeyi değiştirebileceğini biliyor […]

Yepyeni ve Bambaşka Seslenen Kitap’tan Merhaba!

18/11/2019

Seslenen Kitap olarak sesli kitaptan teknolojiye, podcast’ten dizi ve filme kadar keşfedilmeye değer her şeye dair bilgilendirici, eğlendirici, düşündürücü yazılarımız ile sizlerle birlikteyiz. Seslenen Kitap’ın, Storytel ile birleşmesinin ardından faaliyetini durdurduğu websitesi seslenenkitap.com, Kasım 2019 tarihi […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir