GÜLSEREN BUDAYICIOĞLU

1947 yılında dünyaya gelen Gülseren Budayıcıoğlu üç çocuklu bir ailenin ilk çocuğudur. Babasını otoriter ve sevecen, annesini ise fedakar ve babasından daha otoriter biri olarak tarif etmiştir. Ortaokul ve lise eğitimini Ankara TED Koleji’nde tamamlamış, derste hocalarını dinlediği için az çalışmasına karşın iyi notlar almış, özellikle edebiyat derslerinde başarılı bir öğrenci olmuştur. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini okurken TRT’nin spikerlik sınavını kazanarak 1965 yılında spikerlik yapmaya başlamıştır. Bunun üzerine hocaları ve okul arkadaşları kendisine “Miss TRT” lakabını takmıştır. 1972 yılında okulu bitirince spikerlik ve doktorluk arasında bir seçim yapmak zorunda bırakılmış, tercihini ikincisinden yana kullanarak Hacettepe Üniversitesi’nde asistanlık yapmaya başlamıştır. Ancak asistanlık kariyeri çok uzun ömürlü olmamıştır. Çünkü asistanlık yaparken bir yandan başka bir alanda çalışması hukuken mümkün olmamasına rağmen ekranda da yer alması üzerine asistanlığı bırakarak ekranlara geri dönmüştür. 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde psikiyatr alanındaki uzmanlığını tamamlamış ve burada uzun bir zaman öğretim görevlisi olarak dersler vermiştir. Bu dönemde İnsan ve Dünyası isimli TRT ve üniversite işbirliğinde hazırlanan bazı hastalıklar ve toplumsal meselelerin uzmanlarla beraber ele alındığı bir programı sunmuştur. 

İlk kitabını 2004 yılında Madalyonun İçi, Bir Psikiyatristin Not Defterinden adıyla yayımlamıştır. Ertesi yıl Madalyon Psikiyatri Merkezi’ni açmıştır. Bu merkezi açmasının kendisi için önemini şu şekilde ifade etmiştir;

“…Artık yalnız değildim. Beş kişilik küçük bir kadroyla kurulan merkezde çalışan sayısı şu aralar yüze yaklaşıyor. Yılda yüz binlerce kişi bu merkeze başvuruyor ve bizler de herbirine elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Merkezin kurulması hayatıma yeni bir boyut kazandırdı. Eskiden yalnız başıma onlarca kişiye hizmet etmeye çalışıyordum. Bu sayının çığ gibi büyümesi beni adeta havalara uçurdu. Psikiyatrinin, özellikle günümüzde ne kadar önemli olduğunu biliyor, burada çoğu zaman insanların kaderinin değiştiğine gönülden inanıyordum. Hele bizim gibi hızla değişen ve gelişen bir ülkede buna çok ihtiyaç vardı. Artık yeni bir hedefim daha olmuştu; daha çok insanın yardım almasını sağlamak…” 

2008 yılında ikinci kitabı Günahın Üç Rengi, Madalyonun Öteki Yüzü isimli kitabı yayımlanmıştır. Kısa kısa hikayelerle farklı psikiyatrik meseleleri ele aldığı ilk iki kitabından sonra tek bir hikayeyi ayrıntılı olarak işlediği Hayata Dön isimli kitabı 2011'de yayımlanmıştır. 2015 yılında Kral Kaybederse ve 2019'da Camdaki Kız isimli kitapları yayımlanmıştır. Kitaplarından uyarlanan diziler geniş kitlelere ulaşmış ve oldukça sevilmiştir. Bunlar arasında; Hayata Dön isimli kitabından uyarlanan İstanbullu Gelin, Camdaki Kız isimli kitabından uyarlanan Doğduğun Ev Kaderindir ve Madalyonun İçi, Bir Psikiyatristin Not Defterinden isimli kitabından uyarlanan iki farklı dizi, Kırmızı Oda ile Masumlar Apartmanı yer almaktadır. 

Hayatı boyunca doktorluk yaparken edebiyattan hiç kopmayan Budayıcıoğlu’na göre edebiyat insanın ruhuna ve ruha sahip olan kişinin yaşadıklarına güçlü bir iç yoğunlaşmasıdır. Psikiyatri alanındaki deneyimleriyle kurgu yeteneğini birleştiren Budayıcıoğlu, dili kullanmaktaki ustalığıyla okuru kendisine çekmeyi her zaman başarmıştır. Nitekim "çok anlaşılır ve akıcı" bir dili olduğu söylenmektedir. Başka bir yoruma göre ise kitaplarındaki ayrıntılar ve ruh çözümlemeleri müthiştir.

Devamını Oku

Künyesi

GÜLSEREN BUDAYICIOĞLU Kimdir?
Psikiyatr, Yazar, Sunucu
GÜLSEREN BUDAYICIOĞLU Kaç Yılında Doğmuştur?
1947
GÜLSEREN BUDAYICIOĞLU Nerelidir?
Ankara

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir