Sağlıklı Beslenme Üstüne Dinleyebileceğiniz En İyi Kitaplar

Her şeyin giderek hızlandığı modern hayatta, beslenme biçimlerimiz de hayatımızın hızına paralel değişiyor. Tabii bu da sağlıklı beslenme konusunu her geçen gün daha da popüler bir başlık hâline getiriyor. Fast food kültürüne o kadar fazla alıştık ki, artık vücudumuzu arındırmak adına her zamankinden daha fazla sağlıklı beslenme üzerine düşünmeye başladık. 

Sağlıklı beslenme üzerine her geçen yıl yeni diyet ve beslenme trendleri ortaya çıkıyor. Birkaç sene önce son derece popüler olan diyet akımları, aylar içinde sağlık uzmanları tarafından yerin dibine sokulabiliyor. Neyse ki trendlere kapılıp gitmek yerine daha sürdürülebilir ve sağlıklı oldukları yıllardır şüphe götürmeyen beslenme şekilleri de var. Sağlıklı beslenme üstüne en iyi bilgi alabileceğiniz kaynaklar da tartışmasız kitaplar. Storytel’in sesli kitap kütüphanesi de, beslenme uzmanları tarafından doğruluğu kanıtlanmış pek çok sağlıklı beslenme ve diyet kitabı barındırıyor. İşte Storytel’de dinleyebileceğiniz sağlıklı beslenme kitaplarından başlıcaları:

Aralıklı Beslen Genç Kal – Zaza Yurtsever

Son yılların en popüler beslenme şekillerinden birisi aralıklı beslenme, yani intermittent fasting. Özetle öğün sayısını en aza indirip uzun saatler aç kalarak yağ yakımını hızlandırmayı vaat eden aralıklı beslenme, yanlış uygulandığında sağlık sorunlarına yol açabiliyor. İleride problemlerle karşılaşmamak adına başvurabileceğiniz en kapsamlı kaynaklardan birisi de kilo problemleri üzerine uzun yıllar çalışmış Uzman Psikolog Zaza Yurtsever tarafından yazılmış “Aralıklı Beslen Genç Kal” kitabı. Aralıklı beslenme hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenebileceğiniz sesli kitabı Storytel’de dinleyebilirsiniz.

Japonların Kadim Beslenme Sırrı – Yoshinori Nagumo

Beslenme şeklimizi kötü yönde etkileyen en büyük şey şüphesiz batı kültürünün hayatımıza soktuğu “fast food” restoranları. Fast food kültürünün tam karşısına koyabileceğimiz beslenme şekli ise tabii ki uzak doğu stili diyetler. Beslenmede hızı değil tecrübeyi ön plana alan uzak doğu tarzı beslenme şeklini en iyi anlatan kitaplardan birisi danışanlarına kansersiz bir hayat vaat eden Doktor Yoshinori Nagumo tarafından yazılmış “Japonların Kadim Beslenme Sırrı” kitabı. Japonların Kadim Beslenme Sırrı’nı Storytel’de dinlemek için tıklayın.

İnsan Neden Vegan Olur? – Gary L. Francione & Anna Charlton

Son on yılda hayatlarımıza birçok beslenme türü girip çıktı, ama gitgide daha fazla insan tarafından uygulanarak popülaritesini arttıran beslenme biçimleri de var. Vegan beslenme de bunların başında geliyor. Hayvansal ürünleri tamamen reddeden beslenme şekli vegan beslenmenin arkasında derin bir felsefe yatıyor: hayvanlara zarar vermemek. Popülaritesini bu felsefeden alan vegan beslenme, doğru uygulandığında birçok beslenme türünden daha sağlıklı ve huzurlu bir hayat vaat ediyor. “İnsan Neden Vegan Olur?” kitabı da, vegan beslenme hakkında verdiği bilgilerin yanı sıra, tüm insanların farkında olmadan alet oldukları hayvan sömürüsü hakkında bilgiler de içeriyor. İnsan Neden Vegan Olur?’u Storytel’de dinlemek için tıklayın.

Alkali Diyet – Dr. Ayşegül Çoruhlu

Vücudun asiditesini ilaçlara ihtiyaç olmadan düşürmeyi hedefleyen alkali diyet de son yılların en popüler beslenme şekillerinden birisi. Bir diyetten çok sürdürülebilir bir hayat tarzı vaat eden alkali diyet ile diyabet, kanser, kalp ve mide rahatsızlıkları, sindirim bozuklukları gibi birçok kronik ve ölümcül hastalığa hiç yakalanmamak mümkün. Doktor Ayşegül Çoruhlu’nun yazdığı kitap, alkali diyet hakkında en sağlıklı bilgilere ulaşacabileceğiniz Türkçe kaynakların başında geliyor. Alkali Diyet’i Storytel’de dinlemek için tıklayın.

Diğer Yazılar

Nasıl Olunur – 16: İlker Canikligil

07/06/2019

Nilay Örnek mikrofonu mesleklerini ustalıkla icra ettiğini düşündüğü insanlara yöneltip onlara aynı soruyu soruyor; Nasıl Olunur? Nasıl Olunur’da 16’ncı bölümünün konuğu yönetmen İlker Canıklıgil. “Yönetmenlik sanatçılık değildir, son derece teknik bir iştir” diyen Canıklıgil ile […]

Nasıl Olunur – 44: Saffet Emre Tonguç

20/01/2020

Nilay Örnek mikrofonu mesleklerini ustalıkla icra ettiğini düşündüğü insanlara yöneltip onlara aynı soruyu soruyor; Nasıl Olunur? Nilay Örnek’in bu bölümdeki konuğu, Türkiye’nin en çok gezen, en çok kitap yazan, en fazla ödül alan, en fazla […]

Son Yıllarda Öne Çıkan Harika Kitap Kapağı Tasarımları

23/01/2020

Yeni bir kitaba başlamadan önce, kitabın içeriği hakkında pek bir fikrimiz yoksa başvurabileceğimiz alanlar çok sınırlı: kitabın arkasındaki kısa bilgilendirme yazısı, belki birkaç yorum ve en önemlisi kitabın kapağı. Kitapları kapaklarına göre yargılamak pek doğru […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir