En Çok Okunan Kitaplar

En çok satan kitapları hakkında ortalama bir tahmin yürütmek için herhangi bir kitap dükkanına gitmek yeterli. Ancak iş en çok okunan kitaplara gelince durum biraz daha karmaşık bir hâl alabiliyor. Tahmin edersiniz ki satın alınıp kitaplıkta yıllarca okunmadan bekleyen kitap sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Neyse ki dijital dünya, hangi kitapların sonuna kadar okunduğunu anlama konusunda daha sağlıklı tahmin yürütmemizi sağlayacak araçları da beraberinde getiriyor. 

Eğer siz de büyük bir çoğunluk tarafından gerçekten okunan ve sevilen kitapların peşindeyseniz doğru yerdesiniz. Bu yazıda, Storytel kullanıcılarının en çok dinlediği ve beğendiği sesli kitapları listeledik. İyi dinlemeler 🙂

Kürk Mantolu Madonna 

Türkiye edebiyatının en popüler eserlerinden Kürk Mantolu Madonna, yıllardır pek çok kitapçının en çok satanlar listesinde. Sabahattin Ali’nin son derece yalın bir dille kaleme aldığı Kürk Mantolu Madonna, güçlü bir tutkunun resmini çizerken düzenin sildiği kişiliklere, yaşamın uçuculuğuna ve aşkın olanaksızlığına dair, yanıtlanması zor sorular soruyor.

Suç ve Ceza

Klasikler denince akla ilk gelen kitaplardan birisi kuşkusuz Suç ve Ceza. Uzunluğuna rağmen okuyucuyu kendisine kolayca bağlamayı başarabilen roman, içerisinde pek çok felsefi mesaj barındırıyor. Raskolnikov’un tüm zamanların en ilginç katili olduğu kesin bilgi, yayalım! 

Camdaki Kız

Son yılların en popüler Türk romancılarından Gülseren Buğdaycıoğlu, aynı zamanda bir psikiyatrist. Mesleğinin getirilerini romanlardaki karakterlere harika bir şekilde işlemeyi başaran yazarın 2019’da yayımlanan kitabı Camdaki Kız, nostaljik bir aşk hikayesini anlatırken müthiş psikolojik çıkarımlar da yapıyor.

Kendisinin Efendisi Olmayan Hiçkimse Özgür Değildir

Antik çağın en ünlü felsefecelerinden Epiktetos’un bundan 2000 sene önceki fikirleri, günümüz insanının hayatta anlam arayışına cevap verme konusunda hâlâ son derece başarılı.

Serenad

Zülfü Livaneli’nin 60 senelik bir aşkı anlattığı kitabı Serenad, arka planında Türkiye siyaset tarihi ile ilgili pek çok bilgi ve eleştiriyle dolu. 

Sapiens

Harari’nin kitabının 30’dan fazla dile çevrilmesinin elbette bir sebebi var; sorduğu sorular ve önerdiği cevaplar. 100 bin yıl önce dünyada en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak? Yakın zamanda insanlar, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Artık sadece dünyayı değil, kendimizi ve diğer canlıları tasarlama becerisi de kazandık. Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir? 
Son on senenin en çok okunan popüler tarih yazarı Yuval Noah Harari’nin patlama yaratan kitabı Sapiens, insan türünün 100 bin yıllık tarihini son derece anlaşılır bir dille anlatıyor. 30’dan fazla dile çevirilen Sapiens, geçmişten alabileceğimiz onlarca dersle dolu. Sapiens’i dinledikten sonra günlük hayatınızdaki pek çok şeye bambaşka bir bakış açısıyla bakacağınız kesin.

Bir Delinin Hatıra Defteri

Rus edebiyatının en büyük yazarlarından Gogol’ün bir tiyatro oyunu formatında yazdığı Bir Delinin Hatıra Defteri, yayımlanışının üstünden 100 fazla geçmiş olmasına rağmen hâlâ en çok sahnelenen oyunlardan birisi. Okuyuculara farklı pencereler açarken Rus bürokrasisinin işleyişini gerçekçi biçimde gözler önüne seren Gogol’ü belki de en iyi Hepimiz Gogol’ün ‘Palto’sundan çıktık sözleriyle Dostoyevski özetlemektedir.

Kaşağı

Günümüz Türkiye’sinde yaşan biri için Habil ile Kabil’in hikâyesi mi daha bilindik, yoksa Ömer ve kardeşi Hasan mı? Tartışılır.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

Ortamlarda cahil olarak nitelendirilmek herkesin içindeki en önemli korku. Ya İlber Hoca’nın o aşağılayan bakışlarına maruz kalırsak? Böyle bir duruma düşmemek için hap gibi bir kitap; daha anlamlı yaşamak için İlber Ortaylı’dan tavsiyeler içeriyor.

Hiçbir Karşılaşma Tesadüf Değildir

‘Acaba ne okusam?’ sorunuzun cevabına ilham olmaya çalıştığımız listemizin son eseri, ismiyle müsemma. Başlarına ne geleceğini bilmeden uzun bir yola çıkan arayış içindeki genç bir sufi ile aklı karışık bir genç kızın yolculuklarında güvenebilecekleri yazgılarından başka bir şey yok. Yedi gün boyunca yanlarında para, yiyecek, kıyafet ve en önemlisi de herhangi bir planları olmadan şehir şehir dolaştıktan sonra başladıkları yere geri döndüklerinde onlar için artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz.

Diğer Yazılar

İz Bırakan Kitapların Birbirinden Etkileyici Giriş Cümleleri

18/11/2019

Her kitap yeni bir dünya ve her yeni dünyada bizi bekleyen binlerce cümle var. Bizim birkaç saniyede okuyup geçtiğimiz her bir cümle için yazarlar kim bilir kaç kez düşünüyorlar ve kim bilir kaçıncı denemeden sonra […]

Sabah İşe Giderken Dinleyebileceğiniz Güne Gülümseterek Başlatacak 10 Sesli Kitap Önerisi

18/11/2019

İş, okul, sınavlar, sunumlar derken hayat her zaman pek de kolay olmuyor. Yorgunluklar ve düşük motivasyon kimi zaman yakamızı bir türlü bırakmıyor. Böyle zamanlarda güne iyi bir başlangıç yapmanın bir anda her şeyi değiştirebileceğini biliyor […]

Yepyeni ve Bambaşka Seslenen Kitap’tan Merhaba!

18/11/2019

Seslenen Kitap olarak sesli kitaptan teknolojiye, podcast’ten dizi ve filme kadar keşfedilmeye değer her şeye dair bilgilendirici, eğlendirici, düşündürücü yazılarımız ile sizlerle birlikteyiz. Seslenen Kitap’ın, Storytel ile birleşmesinin ardından faaliyetini durdurduğu websitesi seslenenkitap.com, Kasım 2019 tarihi […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir