Sherlock Holmes

Sherlock Holmes, İngiliz yazar Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan kurgusal bir özel dedektif olarak bütün dünyada bilinen bir isim oldu. Kendisini hikayelerde “danışmanlık dedektifi” olarak gören Holmes, gözlem, adli bilim ve mantıksal akıl yürütme konusundaki yetenekleri ile biliniyor.

İlk kez 1887’de Kızıl Dosya, (A Study in Scarlet) adlı eserde okuyucularla buluşan karakterin popülaritesi, 1891’de The Strand Magazine’deki “Bohemya’da Skandal” adlı öykü ile başlayan kısa öyküler dizisiyle iyice yaygınlaştı. 

Sherlock Holmes Dinle

Bu kitabı dinlemek ister misin?

Storytel'de tüm kitapları ilk 14 gün ücretsiz dinle.

Sherlock Holmes Konusu

O tarihten 1927'ye kadar ek hikayeler ortaya çıktı ve sonunda karakter dört roman ve 56 kısa hikayede okuyucuyla buluştu. Bir öykü hariç hepsi 1880-1914 yılları arasında Viktorya dönemi veya Edward dönemlerinde geçmektedir. Çoğu Holmes soruşturması sırasında genellikle Holmes'a eşlik eden ve Holmes'un yakın arkadaşı Dr. John H. Watson'un karakteri de ayrıca bilinen ve popüler kültürde sıkça atıfta bulunulan bir isim olmuştur. Öykülerin çoğunun başladığı yer Holmes’ün evi olan 221B Baker Street, Londra’dır.

İlk kurgusal dedektif olmasa da, Sherlock Holmes tartışmasız en iyi bilinenidir. 1990'lara gelindiğinde 25.000'den fazla sahne uyarlaması, film, televizyon prodüksiyonu ve radyo programını içeren bir havuz oluşmuştur. Guinness Dünya Rekorları onu film ve televizyon tarihinde en çok tasvir edilen edebiyat karakteri olarak gösterdi. Sherlock Holmes'un popülaritesi ve şöhreti, birçok okur, onun kurgusal bir karakter değil, gerçek bir birey olduğuna inandığı için ortaya çıktı. Bu sayede çok sayıda edebiyat ve hayran topluluğu kurulmuştur. Karakter ve hikayeler gizem ve popüler kültür üzerinde bir bütün olarak derin ve kalıcı bir etkiye sahipti, orijinal hikayeler ve Conan Doyle dışındaki yazarlar tarafından yazılan binlerce kişi sahne ve radyo oyunlarına, televizyonlara, filmlere, video oyunlarına uyarlandı ve yüz yıldan fazla bir süredir de karakter tüm dünyada şöhretini koruyor.

Sherlock Holmes hayranları hikâyelerin geçtiği bazı bölgelere çeşitli heykeller ve plaketler yerleştirmiştir. Londra 221b Baker Street’te de her yıl binlerce hayranın ziyaret ettiği ünlü bir Sherlock Holmes müzesi bulunmaktadır.

Sherlock Holmes kitaplarını sırayla okumak birçok okurun tercih ettiği bir yöntem. Bu nedenle Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes külliyatını orijinal isimleriyle ve yazılma tarihiyle aşağıda bulabilirsiniz.

1- Kızıl Soruşturma (A Study in Scarlet) 1887

2- Dörtlerin İmzası (The Sign Of Four) 1890

3- Sherlock Holmes’un Maceraları (The Adventures of Sherlock Holmes) 1892

4- Sherlock Holmes’un Anıları (The Memoırs of Sherlock Holmes) 1894

5- Baskervillerin Köpeği (The Hound of the Baskervilles) 1901

6- Sherlock Holmes’un Dönüşü (The Return of Sherlock Holmes) 1905

7- Korku Vadisi (The Valley Of Fear) 1914

8- Son Görev (Hist Last Bow) 1917 

Sherlock Holmes Filmleri

Sherlock Holmes son dönemde İngiliz yönetmen Guy Ritchie’nin çektiği filmlerle popüleritesini daha da katladı. Robert Downey Jr.’ın başrolünde Sherlock Holmes ve Jude Law’un da Dr. Watson olarak yer aldığı filmler karakteri yeni nesil için de bir kahraman olarak sunmayı başardı.

Sherlock Holmes Dizisi

Sherlock adıyla yayınlanmaya başlayan dizi bu defa başrolünde Benedict Cumberbatch’ı Holmes karakteri olarak karşımıza çıkardı. Mark Gatiss tarafından televizyon için hazırlanan İngiliz yağımı dizi ilk defa 90 dakikalık ilk bölümüyle 25 Temmuz 2010 tarihinde BBC One kanalında izleyicilerle buluştu. Dizinin ikinci sezonu ise 1 Ocak 2012 tarihinde yayınlandı. 15 Ocak 2012 tarihinde yayınlanan altıncı bölüm ise ikinci sezonun son bölümü oldu. Beşinci sezon onayı da alan dizi hâlâ İngiltere’nin en sevilen yapımları arasında yer alıyor.

Devamını Oku

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir